CoreTennis  :  92,710 tournaments covered  -  172,391 player profiles  -  3,210,772 tennis match results... and counting.

Last Week's Men's Winners

ATP 500
Citi Open (Washington, DC, USA)
F, N. Kyrgios d. Y. Nishioka 64 63
ATP 250
Abierto de Tenis Mifel (Los Cabos, MEX)
F, D. Medvedev d. C. Norrie 75 60
Challenger 80
Lexington, KY Challenger (Lexington, KY, USA)
F, J. Shang d. E. Gomez 64 64
Liberec Challenger (Liberec, CZE)
F, J. Lehecka d. N. Alvarez Varona 64 64
Cordenons Challenger (Cordenons, ITA)
F, Z. Zhang d. A. Vavassori 26 76(5) 63
M25
M25 Decatur, IL 25 (Decatur, IL, USA)
F, J. Monday d. E. Clark 63 63
M25 Wetzlar 07 (Wetzlar, GER)
F, R. Molleker d. N. Hardt 76(3) 61
M25 Bolzano 13 (Bolzano, ITA)
F, C. Langmo d. F. Forti 76(9) 63
M25 Nottingham 12 (Nottingham, GBR)
F, A. Gray d. D. Cox 36 64 75
M25 Tbilisi 02 (Tbilisi, GEO)
F, K. Zuk d. A. Metreveli 62 64
M25 Pitesti 03 (Pitesti, ROU)
F, N. Ionel d. J. Paz 63 36 64
M25 Portoviejo 05 (Portoviejo, ECU)
F, M. Soto d. J. Pereira 63 76(4)
M25 Agadir 05 (Agadir, MAR)
F, E. Voisin d. A. Lopez San Martin 63 76(5)
M15
M15 Xativa 19 (Xativa, ESP)
F, P. Rodenas d. J. Martinez Martinez 76(5) 62
M15 Ust-Kamenogorsk 06 (Ust-Kamenogorsk, KAZ)
F, B. Atlangeriev d. S. Danilov 63 64
M15 Parnu 01 (Parnu, EST)
F, F. Tenti d. M. Kasnikowski 75 36 75
M15 Novi Sad 03 (Novi Sad, SRB)
F, T. Paroulek d. K. Juhas 75 76(3)
M15 Frederiksberg 02 (Frederiksberg, DEN)
F, K. Friberg d. M. Chazal 67(4) 63 63
M15 Kottingbrunn 05 (Kottingbrunn, AUT)
F, M. Donati d. C. Denolly 76(3) 63
M15 Kuching 03 (Kuching, MAS)
F, Y. Shimizu d. N. Ly 61 62
M15 Monastir 38 (Monastir, TUN)
F, M. Lajal d. C. Bittoun Kouzmine 62 36 63
M15 Kfar Saba 05 (Kfar Saba, ISR)
F, S. Simon d. B. Patael 63 46 62
J1 Boys
F, L. Boika d. R. Sakamoto 62 76(5)
J3 Boys
F, F. Bidan d. E. Demanet 26 64 76(5)
F, Y. Nandal d. V. Tsirikidze 46 64 61
J4 Boys
F, P. Meszaros d. S. Myslivec 75 57 75
F, N. Puntaric d. B. Munk Mesa 61 64
F, A. Mokrov d. C. Shalmi 76(8) 75
F, T. Zhang d. T. Mishiro 62 62
F, M. Dahlin d. T. Cortez 61 57 63
J5 Boys
F, P. Martinez Gomez d. P. Bosch Munoz 76(3) 75
F, V. Marysko d. B. Torcq 63 64
F, E. Zavala Salinas d. D. Schtulmann 63 62
F, L. Bluett d. F. Nestola 67(4) 62 75
F, Y. Ubri d. N. Johnston 62 52 Ret'd
Boys 16
Copa Barranquilla (Barranquilla, COL)
F, J. Ramirez d. E. Forero 63 62
Copa Gogo COSAT (Salinas, ECU)
F, A. Veliz d. A. Maldonado 62 62
Boys 16 Cat 2
F, W. Rejchtman Vinciguerra d. D. Bakonyi 61 61
Bavarian Junior Open (Augsburg, GER)
F, S. Zick d. J. Smrcka 75 62
Boys 16 Cat 3
Neotel Open (Skopje, MKD)
F, N. Jovic d. A. Huseinovic 63 26 60
TE Greve (Greve, DEN)
F, L. Andersson d. A. Albeg 62 63
Ireland Under 16 Week 1 (Malahide, IRL)
F, E. Quinn d. T. Martins 62 63
Kilkis Cup (Kilkis, GRE)
F, N. Chatziavraam d. Y. Naydenov 62 62
Boys 14
Copa Barranquilla (Barranquilla, COL)
F, D. Rocha d. M. Ayala 63 16 62
Copa Gogo COSAT (Salinas, ECU)
F, J. Robles d. R. Ramos Vargas 64 64
Boys 14 Cat 1
F, S. Urzica d. V. Gonzalez-Galino 75 76(4)
Boys 14 Cat 2
F, M. Ceban d. M. Desmoulins Ricot 61 61
Bavarian Junior Open (Augsburg, GER)
F, R. Neimanis d. I. Jovanovic 63 63
Boys 14 Cat 3
F, R. Lacis d. B. Kozlov 63 62
Szczawno Zdroj Victoria Cup U14 (Szczawno Zdroj, POL)
F, S. Gvylava d. B. Berenz 63 26 61
F, A. Aiukhanov d. M. Rybin 61 63
Eminent Open (Podgorica, MNE)
F, M. Cappellari d. M. Bille 63 36 60
F, N. Pfafflin d. J. Mihajloski 16 61 75
Boys 12 Cat 1
Sanchez-Casal Kids Cup U12 (El Prat De Llobregat - Barcelona, ESP)
F, G. Gorskiy d. M. Adrot 61 60
Pisek Cup (Pisek, CZE)
F, M. Marsik d. S. Janousek 60 62
Boys 12 Cat 2
F, D. Darkey d. W. Repakis 61 75
Biotehnos Series Cup (Vadu lui Voda, MDA)
F, L. Iliescu d. D. Turcan 61 60
Luxembourg Junior Open U12 (Esch/Alzette, LUX)
F, T. Jurek d. M. Lallier 16 63 119
Misin Memorijal (Beograd, SRB)
F, T. Gordeev d. M. Barjaktarovic 63 67(5) 103

Last Week's Women's Winners

WTA 500
Mubadala Silicon Valley Classic (San Jose, CA , USA)
F, D. Kasatkina d. S. Rogers 67(2) 61 62
WTA 250
Citi Open (Washington, DC, USA)
F, L. Samsonova d. K. Kanepi 46 63 63
WTA 125
BCR Iasi Open (Iasi, ROU)
F, A. Bogdan d. P. Udvardy 62 36 61
W100
W100 Grodzisk Mazowiecki (Grodzisk Mazowiecki, POL)
F, K. Siniakova d. M. Linette 64 61
W60
W60 San Bartolome de Tirajana (San Bartolome de Tirajana, ESP)
F, A. Rus d. P. Kudermetova 63 36 61
W60 Hechingen (Hechingen, GER)
F, L. Boskovic d. N. Noha Akugue 75 36 64
W60 Lexington, KY (Lexington, KY, USA)
F, K. Swan d. J. Burrage 60 36 63
W25
W25 Foxhills (Foxhills, GBR)
F, J. Garland d. K. Okamura 36 61 62
W25 Eupen (Eupen, BEL)
F, A. Kucmova d. M. Benoit 75 64
W25 Agadir (Agadir, MAR)
F, G. Topalova d. A. Moratelli 26 62 63
W25 Rio De Janeiro (Rio De Janeiro, BRA)
F, G. Ce d. N. Zeballos 46 75 63
W15
W15 Pescara (Pescara, ITA)
F, A. Grymalska d. T. Pieri 63 36 63
W15 Kottingbrunn (Kottingbrunn, AUT)
F, A. Toth d. C. Kuhl 63 75
W15 Monastir (Monastir, TUN)
F, S. Wei d. X. Yao 46 76(3) 64
W15 Frederiksberg (Frederiksberg, DEN)
F, R. Munk Mortensen d. J. Alsola 57 61 63
W15 Savitaipale (Savitaipale, FIN)
F, A. Schmidt d. M. Tona 75 62
J1 Girls
F, E. Mcdonald d. D. Suvirdjonkova 63 62
J3 Girls
F, A. Puls d. Y. Kotliar 64 26 63
F, D. Shadchneva d. V. Andreevskaya 64 62
J4 Girls
F, L. Stojanovski d. N. Maines 62 36 63
F, S. Drugdova d. A. Sucha 75 46 75
F, S. Remander d. M. Markina 63 64
F, M. Rasendra Andrianantenaina d. K. Oyama 62 61
F, M. Castano d. B. Pico Navarro 36 63 75
J5 Girls
F, C. Diaz Adrover d. G. Petrillo 64 36 76(7)
F, H. Read d. N. Sarganella Verdu 61 36 75
F, D. Malaescu d. S. Bekker 64 64
F, J. Vandromme d. E. Kovacevic 62 61
F, C. Walker d. M. Smith 63 63
Girls 16
Copa Barranquilla (Barranquilla, COL)
F, M. Suarez d. J. Lozano 61 62
Copa Gogo COSAT (Salinas, ECU)
F, V. Vargas d. M. Robles Cuellar 62 63
Girls 16 Cat 2
F, D. Zoldakova d. K. Kucikova 76(0) 64
Bavarian Junior Open (Augsburg, GER)
F, S. Hettlerova d. V. Segattini 63 62
Girls 16 Cat 3
Kilkis Cup (Kilkis, GRE)
F, E. Tsetsou d. E. Tsakiri 62 62
Ireland Under 16 Week 1 (Malahide, IRL)
F, R. Deegan d. R. Reid 61 62
Neotel Open (Skopje, MKD)
F, A. Djokic d. K. Ivanovska 63 62
TE Greve (Greve, DEN)
F, V. Kapcia d. F. Nicander 67(4) 63 63
Girls 14
Copa Barranquilla (Barranquilla, COL)
F, I. Calderon Yepez d. S. Talamo Pinto 64 76(1)
Copa Gogo COSAT (Salinas, ECU)
F, D. Gonzales d. J. Marcos Cattoni 61 62
Girls 14 Cat 1
F, A. Pushkareva d. K. Efremova 63 62
Girls 14 Cat 2
Bavarian Junior Open (Augsburg, GER)
F, R. Alame d. S. Nikolic 64 61
F, H. Smart d. A. Haddad 62 61
Girls 14 Cat 3
Szczawno Zdroj Victoria Cup U14 (Szczawno Zdroj, POL)
F, B. Kostecka d. A. Vysochenko 62 61
F, V. Khrushchyk d. A. Azarova 60 76(4)
F, M. Sagrista Bermejo d. E. Brune 62 64
Eminent Open (Podgorica, MNE)
F, F. Galli d. Y. Agaoglu 63 75
F, E. Agureeva d. A. Yuneva 61 60
Girls 12 Cat 1
Sanchez-Casal Kids Cup U12 (El Prat De Llobregat - Barcelona, ESP)
F, A. Garcia Fernandez d. D. Matvejeva 63 60
Pisek Cup (Pisek, CZE)
F, K. Berzina d. M. Ferestean 63 61
Girls 12 Cat 2
F, T. Lawal d. I. Dumitru 62 62
Misin Memorijal (Beograd, SRB)
F, E. Kaliadina d. A. Popovic 60 60
Luxembourg Junior Open U12 (Esch/Alzette, LUX)
F, L. Simonsen d. S. Streltsova 63 60
Biotehnos Series Cup (Vadu lui Voda, MDA)
F, A. Nazarenko d. A. Shreider 64 64
AddThis Social Bookmark Button